yga

29 Kasım 2014’te gerçekleşen YGA Zirvesi çok heyecanlı ve bir o kadar da hareketli başladı aslında. 2.000 kişinin salonda yerini alması bile büyük bir olayken, yapılan hazırlıklar ve düzen, böyle büyük organizasyonlarda ilk göze çarpan ayrıntılar oluyor. Ve bence hiçbir aksaklık olmadan çok güzel bir şekilde başlayıp son buldu. Zirve’de aldığım notları derledikten sonra, direkt olarak konuşmacıların ağzından sizlerle paylaşmak istiyorum.

Zirve, sabah saat 09:00 ‘da Tülin Yücel ‘in sunumu ile başladı. Ekşisözlük ‘te YGA ile ilgili yapılan bir yorumdan yola çıkarak; “Liderleri dinleyerek lider olunmaz; liderlik, sahada sorumluluk alarak gelişir.” diyerek başladık liderliği tanımlamaya. 

     1. 09:45 Levent Çakıroğlu (Arçelik Genel Müdürü)

 • YGA ile sadece 6 ay önce tanıştım ve böyle bir atmosferde olmak beni çok etkiledi.
 • Hayatımda, karakterimi şekillendiren faktörler ne? diye kendime sorduğumda; bana dokunan, beni destekleyen insanlar ve takım arkadaşlarım diye cevaplıyorum. İçinde bulunduğunuz takım ve sizin her zaman arkanızda olan, size destek olan insanlar çok değerli. Hayalleriniz sadece kariyeriniz ile sınırlı olmasın, hayatınızın her anını değerli geçirebilmek için size dokunan insanlara değer verin, böyle daha mutlu olduğunuzu göreceksiniz. 
 • Size vereceğim öneriler: her zaman için öğrenmeye açık insanlar olun, kendinizi nerede geliştirebileceğinizi düşünüyorsanız orada yer alın. Geliştirebileceğiniz alanları belirlemek, nerede başarılı olacağınızı tespit etmek için kendinize dürüst olmanız gerekiyor. Kendinize güvenin, büyük düşünün ve her zaman hayalleriniz konusunda kararlı olun. 
 • İnovatif olmaya çalışın. Biz inovasyonu Arçelik için bir yaşam tarzı olarak belirledik. 
 • YGA ile hayal ortağı olduğumuz Oku Düşün Paylaş Projesi’nde hedeflediğimiz: çocuklarda teknoloji ve inovasyon farkındalığı yaratmak. Ve bu projede atölyelerde çocuklara verilen kitaplar Arçelik tarafından hazırlanıyor.  

 

     2. 10:15 Prof. Dr. Mehmet Toner (Özyeğin Üni. Mütevelli Heyeti Üyesi – Harvard & MIT Öğretim Görevlisi)

 • Üniversiteye gelene kadar hep çok tembel bir öğrenciydim, hatta ailem ortaokulu bile nasıl bitireceğimi düşünüyordu kara kara. Üniversite sınavında, en çok istediğim bölümleri kazanamadım ve en son Maçka’da Makine Mühendisliğini kazandım. Bu benim hayatımda başardığım en güzel başarısızlıktı, daha güzel bir başarısızlığım olmadı. 
 • Birçoğunuz YGA’nın başvuru formundaki ‘Örnek aldığınız bir lider var mı?’ sorusuna ’Steve Jobs’ cevabını vermiş. Bence Steve Jobs bir lider değil; başarılı olmak ile lider olunmaz, liderlik daha önemli bir makam. 
 • Lider, insanları bilinen yerden bilinmeyen bir yere götürendir. Bilinen yere zaten taksiyle gidersin :)
 • Nasıl girerseniz girin, mutlaka inovasyon ekosisteminde yer alın. Bunun için illa bir bilim adamı olmanız gerekmiyor. Ancak hedefe giderken genelde yapılan hata acele etmek. Hedefe giderken kalbinizle zihninizi birlikte yürütmek zorundasınız. Sadece kalbinizle ilerlemeye çalışırsanız karar vermeniz zorlaşır.    
 • Bir işi başardıktan sonra lider oldum diyemezsiniz. Liderlik, çıktığınız yolculuk sırasında kazanılır.

       3 kelimede YGA : Liderlik, Girişimcilik, Sosyal Bilinç 

     3. 11:10 Mehmet Büyükekşi (TIM Başkanı)turkey

 • Bir ürün için katma değer yaratan faktörler : Marka, Tasarım, Ar-Ge, İnovasyon
 • Birçok ülke markalaşma yolunda ilerliyor ve ülke adını söyleyince akla ilk gelen oluşturulan bu markalar oluyor. Ancak Türkiye dediğimiz zaman akla herhangi bir simge veya marka gelmiyor ve biz de Türkiye’yi markalaştırma adına 2 yıl önce çalışmalara başladık. Bu çalışmaların sonucunda Türk motiflerinin yer aldığı logo ve ‘potansiyeli keşfet’ sloganıyla hareket ettik. 
 • YGA ile hayal ortağı olduğumuz Oku Düşün Paylaş Projesi’nde hedeflediğimiz: insana odaklanmak ve bu şekilde hareket ederek her yıl 50 atölyede 1200 öğrenciyi, 10 yılda ise 12000 öğrenciyi ilköğretimden en yukarıya taşıyabilmek. 
 • Aynı zamanda YGA içerisinde TEKNOTİM İnovasyon Merkezi açtık ve bu şekilde inovasyon farkındalığı yaratmak istiyoruz. 
 • İnovasyon neyi sever? Doğru sorular sorabilme, Özgüven ve cesaret, Araştırma isteği, Yaratıcı ve inovatif düşünmek.

 

     4. 11:45 Sinan Yaman (YGA Kurucusu)

 • 33 yaşına kadar hayallerimden farklı bir yerde çalıştıktan sonra, bir sivil toplum kuruluşu kurmaya karar verdim. Bir arkadaşım cevap olarak, “ben de böyle şeyler yapmak istiyorum ama 65 yaşında emekli olduktan sonra” şeklinde konuştu. Ancak ne kadar yaşayacağımız belli mi? Çok geç olmadan hayallerinizi gerçekleştirin.
 • Liderler gelir ve bir putu devirirler, ancak bu putu devirenlere ve yakınlarına çok büyük eziyet edilir. Bazı liderler bu eziyetlere dayanamayarak o putu kaldırırlar. Yani inandıklarını yaşayamadıkları için, yaşadıklarına inanmak zorunda kalırlar. 
 • Peki ya siz hangi putu devireceksiniz? Ya da biz YGA’da hangi putu deviriyoruz? YGA ‘da ön yargı putlarını deviriyoruz. Bize her zaman sordukları soru, YGA’nın arkasında kim var? Kimse yok, biz varız dediğimizde de kimse inanmak istemiyor. Sanki her başarının arkasında önemli birilerinin olması gerekiyormuş gibi. 
 • Hayallerinize ulaşabilmeniz, Birlikte Başarmayı Başarmanız(3B) için, illa ki arkanızda birilerinin olması gerekmiyor. Yanınızda tıpkı YGA’nın yanında olduğu gibi ‘Çift Kanatlı Hayal Ortaklarınız’ olsun yeter. Size inanan, güvenen, sizinle aynı hayalleri kuran insanlar. Ancak şunu unutmayın; size güvenen insanlar aslında özgüvenli insanlardır. Çünkü kendine güvenmeyenler, kendilerine haksızlık etmemek için başkalarına da güvenmezler.
 • Bu dünya neden cehenneme dönüyor biliyor musunuz? İyiler, kötülerden daha iyi pazarlama yapmadıkları için. Hayallerimize ulaşabilmemiz için tutkulu, heyecanlı, coşkulu, donanımlı insanlara ihtiyacımız var. Ve tüm bunların yanında, yapılan güzel işleri başkalarına iyi pazarlıyor olmak, ikna edici olmak gerekiyor. 
 • Ben insanları 3 gruba ayırıyorum: 
 1. Eli : Sisteme uyan, güvensiz insanlar. Elalem ne der endişesiyle yaşayan, tartışmayan, ’sen karar ver ben hayata geçireyim’ diyen. Bu insanlar kendilerini ağaya yakınlığı ile var etmeye çalışır.
 2. Deli : Sistemi yıkan, kendine güvenen, ayrıştıran insanlardır. 
 3. Veli : Sistemi kuran, özgüvenli, birleştiren insanlardır. / “Ben gelmedim davi için, benim işim sevi için, dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldim.” Yunus Emre
 • Ancak buradaki kendine güvenen insan ile özgüvenli insan arasında dağlar kadar fark vardır. Özgüvenli insan, özü ile bir bütünlük içerisinde olan, iç sesi ile yaptıkları, duyguları buluşan insan demektir. Kendine güvenen insan ise, kendine o kadar çok güvenir ki bir başkasına güvenmeyi başaramaz, bir başkasının düşüncesi onun için çok da önemli olmaz. Bu yüzden sistemi yıkan konumuna düşer. 
 • Haz ve üstünlük arayışında olan insanlar : Kimini egosu yönetir, kimi egosunu yönetir. 
 • “İşe insan alırken 3 şeye bakarım :
 1. IQ : Öğrenme anlama problem çözme kabiliyeti.
 2. Innergize : İç enerjisi yüksek, bir hayal kırıklığı durumunda yeniden ayağa kalkabilme kabiliyeti. 
 3. Integrity : Kişisel bütünlük, özgüvenli olma. (Bu özellik yoksa, diğer ikisinin olması bir şey ifade etmiyor.)”
 • Lider, liderliğe önce kendinden başlar. Kendi içinde bu birlikteliği yaratamayanların daha sonra bir başkası ile bunu yaratması mümkün değil. 
 • Başarı için 3 odaya ihtiyaç var :
 1. Hayal : Özgüvenli insanlar aynı zamanda hayal ortağı olmayı da başarabiliyorlar. Zorluğu : iyi hayal kuranlar var ama hayal ortağı olmayı başaramazlar. 
 2. Hayır : Doğru argümanlarla gelindiğinde ikna olabilir. Zorluğu : Yanlış argümanlarla gidildiğinde hayır demeyi bilmeyerek hayalini farklı yönlere saptırırlar. 
 3. Hayat : Kurduğu hayalleri hayata geçirirler. Zorluğu : Hayata geçirirken o kadar çok hayaline dalmış ki bir problem ile karşılaştığında ayağa kalkamazlar. 

     Ne mutlu bu hayale yoldaş olan sizlere, ne mutlu bu hayale ortak olan insanlara!

     5. 14:00 Vahap Küçük (LCW Yönetim Kurulu Başkanı)

 • Başta sadece üretim yaparak başladık ancak sonrasında üretimin sürdürülebilir olmadığını, böyle olması için markalaşmaya önem vermemiz gerektiğini anladık. Markaya yatırım yapmaya başladık. Ancak uzun yıllar üretimden kazandığımız paraları marka yatırımı için kaybettik. 2001 krizinden sonra bir dönüm noktası olarak, bayilik sisteminden çıkıp perakendecilik yapmaya karar verdik. Kısacası: yanlış trenden indik, doğru trene bindik. 2009 yılında ise global marka olma yolunda adım atarak yurtdışına açıldık. Şu anda 22 ülkede 104 mağazamız 2800 çalışanımız, Türkiyede ise 72 ilde 385 mağaza ve 21.700 çalışanımız bulunuyor. 
 • İşletmelerin en büyük problemi sürdürülebilirlik. Sürdürülebilir başarının önemli faktörleri: 
 1. Liderlik : İşletmelerin başında adil, alçak gönüllü, dürüst, çalışkan, özgüvenli liderler olmalı. 
 2. İnovasyon : Yeni fikirler ortaya çıkarılmalıdır.
 3. Kurum kültürü
 4. Zamanlama : Doğru zamanda doğru işler yapılmalı, doğru kararlar alınmalıdır.
 5. Sermaye
 6. Teknoloji ve İnsan Kaynakları
 7. Konumlandırma : Müşteri hedef kitlesinin doğru belirlenmesi gerekiyor.
 8. Değişim : değişimin zamanı gelmeden kendiliğinden değişim göstermek gerekiyor. 
 9. Odaklanma : Bir sektörde dikey büyüme yapmadan yatay büyümeye geçilmeye çalışılıyor. Tek işe odaklanarak ilerlenmeli. 
 10. Sabır 
 11. Toplumsal fayda : Üstteki maddelerin hepsi olsa bile, toplumsal bir fayda sağlanmıyorsa, kazanılanın hiçbir faydası yok. 
 • Liderlerin en büyük hastalığı : kendisinden daha iyi insanlarla çalışmaya katlanamamak. 
 • Liderin iftihar etmesi gerekenler : 1. Sağladıkları istihdam 2. Devlete ödedikleri vergi 3. Sosyal sorumluluk projeleri
 • LCW misyonu : insanları tarzları ve bütçelerine uygun giydirerek iyi hissettirmek. 

    Tüketicinin parasını değil, duasını aldığımız takdirde gerçek müşteri odaklı bir firma olmuş oluruz. 

     6. 14:30 Cem Kozlu (EVYAP Yönetim Kurulu Başkan Vekili)

 • Bir ülkenin kalkınması ancak ve ancak kişilerin ve kurumların kendilerini geliştirmesi ile olur. Bu durum da liderlik potansiyelini geliştirmek ile mümkündür. 
 • Liderlik hepimizin içinde olan bir potansiyeldir. Ancak bu potansiyel 2 durumda su üstüne çıkar.
 1. Engeller ile karşılaşıldığında, liderliğimizi, pes etmek yerine güçlenmek adına kullanmalıyız. 
 2. Karşımıza çıkan fırsatları zamanında değerlendirdiğimizde. 

 

     7. 15:10 Ümit Leblebici (TEB Genel Müdürü)

 • Ne liderlik, ne Steve Jobs anlatacağım size, bu konuma nasıl geldiğimi anlatmak istiyorum sadece. 
 • Buraya gelmemdeki 3 temel unsur :
 1. Kaos : Doktor ol, mühendis ol, avukat ol! şeklinde oluşan kaos içinde işletme okudum. Fikriniz olmadığı zaman kaos üzerinizde baskı oluşturuyor. Ama fikriniz varsa, kaosu fırsata çevirebilirsiniz. Hemen işin içine atladığınız zaman erken hata yapma fırsatınız olduğu için hatalardan daha çabuk ders alabilirsiniz. Kaos ortamlarından korkmayın!
 2. Dil sorunu : İletişim her şeyin başı. İnsanlarla konuşurken ön yargısız olun. Herkesle konuşmayı deneyin, herkesin düşüncesi farklı ve bunları ön yargılarınız olmadan öğrenmeye çalışın. Çift kanatlı olmak gerekiyor aslında Sinan Yaman’ın söylediği gibi. Bu da egolarınızın olmaması ile alakalı. Birinden yardım istemekten çekinmeyin
 3. Tenis : Hayatın içinde, doğum, ölüm, başarı, hayal kırıklığı , takdir, sevgi, bunalım, fakirlik, zenginlik, egolar, sağlık sorunları, afetler bulunuyor ve bir tenis topu gibi hepsine karşılık vererek, bu durumlara göre pozisyon almamız gerekiyor. Bu oyunu oynarken hayatı değil, oyunu ciddiye almak gerekiyor.

             Top senin sahanda, karşılayacak mısın ?

      8. 16:00 Cihangir Kavuncu (Yapı Kredi Bankası Genel Müdür Yardımcısı)

 •  İlham veren liderlerde olması gerekenler : Hayali olmalı bir liderin, hayali olmayan liderin ileriye dönük başarılı olması çok zor. Hayal ile birlikte zaman ve performansın olması gerekiyor. Performans ile zaman birleştiğinde, elde edilen fayda artar.
 •  Çok başarılı şirketlerin genelde yaptığı hata : kurumsallaşma noktasında hayallerini terk ediyorlar ve amaçlarının dışında bir yapı olmaya başlıyorlar. YGA ‘da bu durum olması gerektiği şekilde; Sinan Yaman tarafından 14 sene önce kuruldu ve zaman ilerledikçe, aynı hayal çerçevesinde yeni hayal ortakları katılarak büyüdü. Başlangıçtaki hayalden hiçbir zaman vazgeçilmedi. Liderin, hayalini çok iyi anlatabilmesi ve etrafındakileri de etkileyebilmesi gerekiyor.
 •  Şirketler, işe alım noktasında özgeçmişe bakarlar, biz YGA ‘da geçmişinize değil, özünüze bakıyoruz. YGA modeline, geleceğin işletme modeli olarak bakıyorum. Gelecekte önemli olan yetkinlikler değil, insani değerler olacak ve bunlarla birlikte inovasyon ön plana çıkacak. YGA gönüllüsü olarak atölyelerimizde çalışan kişiler, iş hayatına girdiklerinde çok rahat adapte olabilecekler. Çünkü; buralarda çalışanlar; Çatışma yönetimi, İnsan yönetimi, İletişim, Sunum becerisi konularında kendilerini çok iyi bir şekilde geliştirme fırsatı yakalıyorlar. Biz de Yapı Kredi Bankası bünyesine çalışan alacağımız zaman, kişinin YGA atölyelerinde çalışıp çalışmadığını soruyoruz.

 

      9. 16:25 Yiğit Kulabaş (Turkcell Genel Müdür Yardımcısı)

 • Liderlikte 3 ana katman var : 
 1. Kendine liderlik
 2. Başkalarına liderlik : Kitleleri peşinden sürükleyebilmek.
 3. Fikirlere liderlik : Liderliğin en önemli kısmı. 
 • İnovasyon ve fikir liderliği için yapılması gereken: 
 1. Açık inovasyon : Fikir bir kişiden çıkar ve her şeyi o yapmak zorundadır görüşünün tam tersi olan, inovasyonun artık herkese açık bir şekilde yapılması. Herkesten bir dokunuş. 
 2. İnsan odaklı düşünmek : İnsanların hayatlarını kolaylaştıracak olan inovasyonlar ortaya çıkarmak.
 3. Ezber bozan fikirler 

       Bir fikri gerçek kılabilmek için önce onu hayal etmek gerekiyor. 

     10. 16:50 Cihan Özalevli (YGA Girişimcisi)

 • “Hayallerinizi dikkatli seçin, çünkü gerçekleşebilirler.” diyor Sinan Yaman bize her zaman. Ben 4. sınıftan beri tek bir hayal kurdum o da güneş enerjisi sistemleri ile ilgili bir gün dünyayı değiştirebileceğim bir projeye imza atmaktı. YGA ile tanıştıktan sonra bu hayalimi gerçekleştirebileceğimi gördüm. Buraya gelmeden önce özgüvenli değil de kendine güvenen bir insanmışım bunu anladım. Başkalarının düşüncelerine değer vermezdim, kısacası ‘sistemi yıkan’ taraftaydım. Ama YGA ile tanıştıktan sonra ‘sistemi kuran’ tarafa geçtim. 
 • Burada hayali güneş enerjisi olan YGA ‘lı arkadaşlarım ve bize inanan hayal ortaklarımız ile birlikte ‘Dünyanın ilk Hibrit Jeotermal-Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisi Sistemi’ projesine imza attık. Projemiz MIT tarafından düzenlenen Innovators Under 35 yarışmasında ödül aldı.

     YGA’nın amacı, daha iyi bir dünya için çalışan ‘bensiz’ liderler ve girişimciler yetiştirmek.

     11. 17:30 Selim & Kerim Altınok (YGA Görme Engelli Hayal Ortakları)ygagörmeengel

 • Bizi YGA ya bağlayan sebepler?  YGA ile birlikte çok fazla şey öğrenip geliştiriyoruz. Hayatımızın 20 yılından fazlası okumak ile geçti, 40 yaşına kadar çalışmak ile geçti ve 40 yaşından sonra YGA ile tanıştık. Birçok sivil toplum örgütünde çalıştık ancak hiçbirinde işler bu kadar hızlı ilerlemiyor, hayaller bu kadar hızlı hayata geçmiyor. İlk geldiğimizde ‘Kör Liderler Projesi’ni hayal ettik ve çok hızlı bir şekilde hayata geçti. 7 yıldır 15 körler atölyesinin 11 inde kör liderler projesi devam ediyor.
 • YGA ‘da her yıl seçilen 10 kişiden 2 tanesi görme engelli oluyor ve bu oran başka hiçbir sivil toplum kuruluşunda yok. Bu zamana kadar hiçbir köşe yazısını okumadan büyüdük, bu eksikliğimizi ve hayalimizi YGA ile paylaştık. Turkcell Hayal Ortağım ile birlikte hayata geçirilen bu proje sayesinde gazeteleri köşe yazıları her sabah uyandığımda okuyabiliyorum.

        Bu projeyi kim başardı diye sorarsanız? Bu bir YGA Birlikte Başarmayı Başarma projesiydi.  

bitiş

       Etkinliğin böyle güzel başlayıp bitmesini sağlayan tüm YGA Ailesinin eline, emeğine sağlık! :)

Yazar Hakkında

Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi, 2013'den beri Dijital Pazarlama hakkında araştırıp, bir proje içerisinde çalışan ve kariyerini İş Zekası Uzmanı olarak planlayan bir Ege'li :)

İlgili Yazılar

Yorum Yazın