Farkında olmadan eğitimle ilgili konularda yüksek lisans yapmışım.

Biraz ailemin bilinci biraz da kendi ilgim sayesinde beni tanıyanların eğitimle ilgili konularda her zaman danıştığı biri olmuşumdur. Yıllar önce lisede uluslararası öğrenci değişim programına katılmamla başlayan bu hikaye, bugün yüksek lisans programlarına başvuruyor olmamla devam ediyor. Okul arkadaşlarımdan ve diğer kampüs liderlerinden aldığım istekler üzerine yazdığım bu blog yazısı umarım size de rehber olur.

Screen Shot 2016-01-26 at 14.12.45

1. Okumak istediğiniz fakülteyi netleştirin.

Üniversite hayatımızın sona yaklaştığı dönemde bazılarımız ne istediğini bilerek nokta atışı yaparken bazılarımızın fazla seçenekten dolayı kafası karışık. Eğer siz de tutkulu olduğunuz konuları tarif edebiliyorsanız ama adını henüz koyamıyorsanız korkmayın. Disiplinler arası konuların trendinin yükseldiği günümüz dünyasında kendinize uygun bir bölüm ve üniversite bulmak çok kolay. İlk iş olarak okumak istediğiniz fakülteyi netleştirin; Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi…

2.  En iyileri araştırın.

Şimdi seçtiğiniz fakültenin hangi okullarda dünya sıralamasına girdiğini araştırın. Ülkemizden de hepimiz bildiği bir muhabbet vardır: “X Bölümü okuyacaksan Y Üniversitesi’nde okumalısın.” Dolayısıyla istediğiniz fakültenin ismine “Best 10/ En iyi 50/ Top 100” gibi eklentilerle Google’da arama yapın. Bu konuda isim yapmış birkaç örnek site olarak The Guardian, Times Higher Education ve Top Universities verilebilir. Tabii atladığım bir ayrıntı var ki o da bu aramaları yaparken kendi not ortalamanıza göre bir aralık seçmeniz gerekiyor olduğu. Eğer ortalamanız 4’e daha yakınsa bu sıralamalarda tercih ettiğiniz yerlere girme şansınız artarken 4’ten uzaklaştıkça sizin de “En iyi” listelerinde zirveden uzaklaşmanız gerekecektir. Üniversite hayatınız boyunca çalıştığınız ve çalışmadığınız geceler başvuru formuna ekleyeceğiniz transkriptinizde gözler önüne serilecek yani.

3. Kendinize özel kısa liste hazırlayın.

Coğrafi konum, eğitim uzunluğu, bütçe ve benzeri kıstaslarla kendinize göre bu okullar arasında bir ön eleme yapın. Örneğin “İspanya’ya yaz okuluna gitmiştim, yüksek lisans için istemiyorum.” derseniz İspanya’daki okulları, “Eğitimimi 1 yılda tamamlamak istiyorum.” derseniz 2 yıllık programları, eğitiminizin maliyetinin belli bir ücretin altında olmasını istiyorsanız o ücretin üstünde kalanları elemiş olursunuz. Ben bu listeyi yaparken bir excel tablo kullandım ve tablonun kolonlarını sırasıyla: ülke, okul, bölümün adı, bölümün linki, eğitim süresi, eğitim ücreti olarak ayırdım. Tablomun formatını belirledikten sonra okulların internet sitelerine girerek ilgilendiğim fakültedeki bölümleri inceledim. Bölümleri incelerken ders programlarını ve içeriklerini okudum, derslere giren profesörlerin videolarını izledim, mezunlarının ne işler yaptığına baktım. Ardından beğendiklerimle tablomu doldurdum.

4. Kişisel ve profesyonel ağınızı kullanın.

Tercihen okulların o fakültelerinden mezun kişilere kendi kişisel ve profesyonel ağlarınızı kullanarak ulaşmaya çalışın. Bazı üniversiteler için istediğiniz bölümden kişilere danışabilecek kadar şanslı olabilirsiniz. Eğer bir üniversitenin istediğinizden farklı bir fakültedeki kişiye ulaşabiliyorsanız da üzülmeyin, ona üniversite yaşamı ve kültürü hakkında sorular sorun. Network’lerinizi sonuna kadar kullanın!

5. Niyet mektubunuzu yazın, tekrar tekrar.

Aldığınız geri bildirimler sayesinde artık hangi üniversitelere ve bölümlere başvuracağınıza karar vermiş olmalısınız. Şimdi ise aday bir öğrencinin kendisi için (not ortalamasını yüksek tuttuktan sonra) yapabileceği en büyük iyiliğe sıra geldi: iddialı bir niyet mektubu yazmak. Okuldan okula gereklilikler değişebilse de genel olarak niyet mektubu(okulların sitelerinde karşınıza “personal statement/statement of purpose” olarak çıkar) ; 1000-1500 kelime arasında, resmi bir dille yazılmış, özgeçmişinizin genel hatlarıyla üstünden geçen ve başvuracağınız bölüme dokunan kısımlarını detaylandıran, ilgili okul ve bölüme neden başvurduğunuzu açıkladığınız bir yazıdır. Öğrenci Kabul Büro’larındaki görevliler bunlardan belki de onbinlercesini okuyacaklarından niyet mektubunuz; öz olmalı, farklılığıyla dikkat çekmeli, isteğinizi kanıtlamalıdır. Dil ve yazma becerilerinizin ilk kez jüri önüne çıkacağı bir yazı için ciddi bir hazırlık yapmalı, yazıyı yazdıktan sonra da tekrar tekrar okuyup düzeltme yapmalısınız.

6. Niyet mektubunuzu okutun.

Defalarca yazıp silip tekrar yazdığınız niyet mektubunuz sonunda içinize sindi mi? Öyle olmaz. Şimdi ise sizinle aynı süreçten geçen yani niyet mektubu yazan bir arkadaşınıza ve daha önce bu süreçten geçip yüksek lisansa kabul edilmiş bir arkadaşınıza niyet mektubunuzu gönderin. Onlardan alacağınız geri bildirimlere sakın üzülmeyin, o eleştiriler birer altın değerinde. Onlar ışığında niyet mektubunuzu son bir kez düzeltin. Peki şimdi bu mektubu küçük kağıtlara basıp el ilanı verebilecek kadar beğendiniz mi? İşte böyle olur!

7. Referans isteyin.

Referans konusu okuldan okula çok değişiklik göstermez. Genellikle iki adet akademik referans istenir. Okumak istediğiniz bölümle ilgili derslerini aldığınız iki hocanızdan referans isteyin. Bu hocalarınızın doktor/ profesör gibi ünvanlarından ziyade ilgili bir bölümün hocası olmaları ve sizi ne kadar tanıdıkları önemlidir. Verecekleri referansın, sizin o okul ve bölüm için ne kadar güzel bir yatırım olacağınızın altını çizmesi gerekir.

8. Korkmayın, yavaşça “Başvur” butonuna basın! 

Geride bıraktığınız 4+ yılki çalışmanızı yansıtan transkriptiniz, özgeçmişiniz, referanslarınız ve başvurunuza ekleyebileceğiniz dil ve benzeri sertifikalarınız ile başvurmaya hazırsınız! İnsan zorlu ve stresli bir hazırlık sürecini arkasında bırakınca o kadar pimpirikleniyor ki o son hamleye geldiğine inanamıyor. Her yüklediği dosyayı silip tekrar yüklemek, her yazısını tekrar okumak, hatta soyadını doğru yazıp yazmadığını küçük kardeşine bile kontrol ettirmek istiyor. Ama artık zamanı geldi, hazırladığınız dosyalardan ayrılmanın. Hem şimdi şov yeni başlıyor. Cevabın gelmesini heyecanla ve sabırsızlıkla bekleyeceğiniz 6-8 hafta var önünüzde!

Screen Shot 2016-01-26 at 14.13.19

Bol şans ve başarılar!

Yazar Hakkında

Galatasaray Lisesi'nden mezun olup Galatasaray Üniversitesi İşletme Bölümü'nde okumaya başladım. Farklı kültürleri tanıyarak dünyayı gezmeyi tatillere sığdıramadım; lisenin bir yılını Kanada'da, geçtiğimiz yazları da İngiltere'de yaz okulunda ve Fransa'da stajda geçirdim. İlgiyle katıldığım etkinliklerin ve gezdiğim yerlerin yanı sıra kulağa küpe notlar da paylaşacağım sizlerle.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın