1f7e297d21162397381775605c0f3649_xl

Bazen aklımıza bir fikir veya hayata tutunmak için bir amaç gelir. Biz de onu gerçekleştirmek için çabalamaya başlarız. Başardığımız anlar olur. Kendimizle gurur duyarız böyle zamanlarda. Daha fazlası için çalışmaya ve kendimizi geliştirmeye başlarız. Buraya kadar her şey çok güzel çünkü istediklerimizi başarmışızdır.

Ama bazen adım attığımız o yolda bin bir türlü engelle karşılaşırız. Korkarız; bir adıma daha cesaret edemeyiz. “Ya kaybedersem?” düşüncesi yer bitirir bizi. Halbuki yenik başlamamızın tek sebebi kendimize inanmayıp gücümüzün farkında olmamamızdan kaynaklanmıştır. Biz fark etmiyoruz ama zaten bunu başaracak gücümüz olmasa o istediğimiz yola girecek gücümüz de olmazdı. Bu yüzden ihtiyacımız olan sadece iki şey var; İnanç ve Cesaret.

Bu iki büyük güce sahip olursak eğer, engeller bizi yıldıramaz. Hadi diyelim engellerle karşılaştık? Geri adım atmak niye? Bir yola çıktığınız zaman geri dönüş yollarını silerek ilerlerseniz, karşılaştığınız engellerle savaşmanız daha kolay bir hal alacaktır. Eğer ilerlediğiniz yolun beklediğiniz gibi olmadığınızı görür iseniz, yeni yollar yaratma gücünüzü ve cesaretinizi kullanın. Ve asla engelleri yıldırıcı ve sizi caydırıcı bir örnek olarak görmeyin. Çünkü olumsuz baktığınız her olay size olumsuz olarak geri dönecektir. Oysa ki engelleri size ders verici birer tecrübe olarak görmelisiniz. Böylece o engelin gardını düşürüp o yoldan geçebileceksiniz. Engelli bir yolu aşmanın ve başarılı olmanın, engelsiz bir yolu aşmaktan çok daha cazip olduğunu göreceksiniz. Çünkü imkânsız diye düşündüğünüz çoğu şeyin aslında birer düşünceden ibaret olduğunu ve her şeyin sizin kafanızda bittiğini anlayacaksınız.  Böylece kendi gücünüzün farkına varacaksınız. Gücünüzün farkına varmakla kalmayacak ve yeni tecrübeler edinmiş, yeni dersler öğrenmiş olacaksınız ve bu sizi çok daha güçlü bir insan yapacak. Bu nedenle her şeyin sebebinin, sorumlusunun veya kurtarıcısının nedeni siz olacaksınız. Bunu yaparken olumsuz olmak da, olumlu olmak da sizin elinizde. Çünkü siz hayata nasıl bakarsanız, hayat size o şekilde geri dönüş yapacaktır. Olumlu olun. İnancınızı ve cesaretinizi her daim koruyun. İnancınızın ötesinde, cesaretinizin had safhasında işler yapmaya çalışın. İşte yola aynen böyle güçlü bir şekilde çıkarsak başarının kapısını aralamış ve amacımıza ulaşmışız demektir.

Kendimize ve yaptığımız işe yeteri kadar inanırsak, ortaya kalbimizi koyarsak  eğer engeller bizim için küçücük bir karıncadan öteye geçmeyecektir. Yüreğimizle baktığımız her iş imkânsız olmaktan çıkacaktır. Bu yüzden öncelikle kendinize ve yaptığınız işe tüm kalbinizle inanın. İnanın ki engelleri aşabilesiniz.

Yazar Hakkında

Aycan, İstanbul Kültür Üniversitesi'nde Uluslararası Ticaret Bölümü öğrencisi ve aynı zamanda okulun Woman in Business kulübü yönetim kurulu üyesiyim. Yazmayı bir hobi olarak görmekten ziyade bir tutku olarak benimsiyorum . Cinsiyet eşitliği farkındalığı yaratmak, kadının farkındalığını savunmak ve bunu elimden geldiğince yaymak en büyük amaçlarım arasındadır.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın