Herkese Merhaba!

Yeni yıl planları yaptığımız günler dün gibiyken 2017’ nin ilk iki ayını bitirdik bile. Zamanın bu kadar hızlı geçmesinden en çok endişe duyanlarımız şüphesiz ki geçen sene bu zamanlarda benim de içinde bulunduğum, aklı sorularla dolu mezun adayları. Birçok yere ve departmana iş başvurusu yaparken aklımın bir kenarında da yurt dışında yüksek lisans yapma düşüncesi vardı. Acaba yurt dışında yaşamak nasıl, alışabilir miyim, hayat çok mu pahalı?…Uzunca düşünme ve karar verme aşamasından sonra yaklaşık 6 aydır İtalya’da yüksek lisans yapan biri olarak bu konudaki görüşlerimi sizinle paylaşmaktan ve karar verme aşamanızda ufak da olsa yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

3 Maddede Yurt Dışında Yaşamak

1. Bütçe
Yurt dışı planı yapan hemen herkesin aklını kurcalayan en önemli faktör muhtemelen olayın ekonomik boyutudur. Ne kadar para harcayacağınız kuşkusuz ki gideceğiniz ülke, şehir, okul ve sizin harcama alışkanlıklarınıza göre değişecektir. Amerika ve İngiltere en pahalı ülkeler arasında yer alırken Avrupa’daki devlet okulları neredeyse Türkiye ile aynı ücretler karşılığında yüksek lisans programları sunmakta. Günlük harcamaya gelirsek, evet Türkiye’ye oranla daha çok harcama yapmaya hazır olun ama öğle yemeklerini evde hazırlayıp yanınıza alırsanız ki birçok insan bunu yapıyor günlük harcamanız da gerçekten minimum seviyeye inmiş olacaktır. Günde 2 Euro harcadığım zamanları biliyorum mesela.

2. Kültürel Farklılıklar
Avrupa ya da Amerika’ya gidecekseniz çok farklı kültürlerle karşılaşmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu yine sizin görüşlerinize ve yaşama biçiminize göre farklılık gösterecek bir konu. Uzak  doğu ülkelerine giden arkadaşlarımdan duyduğum ve sizin de tahmin edebileceğiniz gibi Çin ve Japonya gibi ülkelerin kültürlerine (yemek, sosyal ilişkiler, kalabalık sokaklar) alışmak daha uzun bir süreç isteyebilir.
3. Dil
Öncelikle şunu söylemem lazım ki, gideceğiniz ülkenin ana dilini bilmiyorsanız günlük hayatta, markette, bankada ufak da olsa zorluk yaşayacaksınız. Özellikle Fransa’da yaşadığım dönemde dil konusunda ciddi problemler yaşamıştım. İtalya’da insanların İngilizce konuşma oranı daha yüksek ya da daha çok anlaşmaya çalışıyorlar. Uzun lafın kısası ana dilini konuşamadığınız ülkeleri tercih edecekseniz dil konusunda iyi araştırma yapın derim.

Gözlem ve tecrübelerim doğrultusunda yurt dışında yaşamayı sizlere anlatmaya çalıştım.
Ama ne olursa olsun kısa sürede olsa değişik yaşam koşullarına uyum sağlamak, farklı insanlarla tanışmak sizi her anlamda geliştirecektir.

Yorum Yazın